  • VND7140AJTR-E
VND7140AJTR-E
advertisement
Manufacturer No:
VND7140AJTR-E
HK JDW NO:
761-VND7140AJTR-E
Package:
16-PowerLFSOP (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet:
VND7140AJTR-E
Description:
N-Channel PMIC VIPower? Series VND7140 16 Pin 16-PowerLFSOP (0.154, 3.90mm Width)
Purchasing and Inquiry
VND7140AJTR-E Overview
It is packaged in the form of a Cut Tape (CT).The 16-PowerLFSOP (0.154, 3.90mm Width) package includes it.The lighting driver has the mounting type Surface Mount.General Purpose is the switch type that it owns.The temperature should be set to -40°C~150°C TJ to ensure reliable functioning.In this LED driver, there are no outputs available.In order to operate, it requires a voltage supply of Not Required.There is a maximum output voltage of N-Channel volts.In terms of features, the LED driving board has Auto Restart, Status Flag.It is part of the VND7140 family of LED drivers.The operation is carried out using the 16 pins.As a result, the maximum output current is reduced to 8A in order to meet the operation requirements.The lighting driver is mounted in the direction of Surface Mount.There is an electrical component included in the VIPower? series.This results in a 4A output current.For its operation, a maximum current requirement of 8mA is required.
VND7140AJTR-E Features
VND7140AJTR-E Applications
There are a lot of STMicroelectronics VND7140AJTR-E Power Switches ICs applications.
  • Smartphone and PDA
  • Smart Phones, Feature Phones
  • Various applications equipped with buttons
  • PDAs
  • Portable Music Players
  • USB Power Distribution
  • PC Cards
  • Set-top-box
  • Portable GPS
  • USB Ports/Hubs
Step5Bar-code shipping tag
VND7140AJTR-E
  • Package / Case
  • Number of Pins
    16
  • Operating Temperature
    -40°C~150°C TJ
  • Packaging
    Cut Tape (CT)
  • Feature
    Auto Restart, Status Flag
  • Part Status
    Discontinued
  • Base Part Number
    VND7140
  • Max Output Current
    8A
  • Nominal Supply Current
    5mA
  • Output Current
    4A
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    Not Required
  • Max Supply Current
    8mA
  • Input Type
    Non-Inverting
  • Turn On Delay Time
    120 μs
  • Switch Type
    General Purpose
  • Turn-Off Delay Time
    100 μs
  • Voltage - Load
    4V~28V
  • Fault Protection
    Current Limiting (Fixed), Open Load Detect, Over Temperature, Over Voltage, UVLO
  • Rds On (Typ)
    140m Ω
  • Max Junction Temperature (Tj)
    150°C
  • Height
    1.7mm