  • VND5E160J-E
VND5E160J-E
advertisement
Manufacturer No:
VND5E160J-E
HK JDW NO:
761-VND5E160J-E
Package:
PowerSSO-12
Datasheet:
VND5E160J-E
Description:
N-Channel 0.8mm PMIC VIPower? Series VND5E160 12 Pin PowerSSO-12
Purchasing and Inquiry
VND5E160J-E Overview
A Tube is used to package it.This package is included in PowerSSO-12.This lighting drivere has a mounting type of Surface Mount.General Purpose is the switch type it owns.Keeping the temperature at -40°C~150°C TJ ensures reliable operation.It is possible to use 2 outputs in the lighting driver.In order to operate, it requires a voltage supply of Not Required.The maximum output voltage is N-Channel volts.It has a total of Auto Restart features.It belongs to the VND5E160 family.A total of 12 terminations can be found in it.It is necessary to use the 12 pins in order to operate the LED driver.To comply with the operation criteria, the maximum output current is reduced to 10A.In this case, it is mounted in the way of Surface Mount.This LED driver is equipped with a total of 12 pins.There is 160mOhm resistance on the LED driver.This electrical component is included in the VIPower? series.There is a Peripheral Drivers capacity container for this LED driver that is self-contained.When using this LED driving board, it is recommended that the supply voltage is set to 13V.It requires a maximum current requirement of 6mA.
VND5E160J-E Features
Resistance of 160mOhm
VND5E160J-E Applications
There are a lot of STMicroelectronics VND5E160J-E Power Switches ICs applications.
  • Hot Swap
  • Wireless Modem Data Cards
  • USB Ports/Hubs
  • Hot Swaps
  • Smart Phones, Feature Phones
  • USB Power Distribution
  • Notebook and Tablet Computers
  • Low Voltage I/O System Power
  • Portable Video Game Players
  • Hard Disk Drives
Step5Bar-code shipping tag
VND5E160J-E
    Select All
  • Factory Lead Time
    42 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 8 months ago)
  • Package / Case
    PowerSSO-12
  • Number of Pins
    12
  • Operating Temperature
    -40°C~150°C TJ
  • Packaging
    Tube
  • Series
    VIPower™
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Auto Restart
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    12
  • Resistance
    160mOhm
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - annealed
  • Subcategory
    Peripheral Drivers
  • Technology
    CMOS
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Terminal Pitch
    0.8mm
  • Base Part Number
    VND5E160
  • Pin Count
  • Max Output Current
    10A
  • Operating Supply Voltage
    13V
  • Interface
    On/Off
  • Nominal Supply Current
    6mA
  • Max Supply Current
    6mA
  • Input Type
    Non-Inverting
  • Turn On Delay Time
    10 μs
  • Output Current per Channel
    7A
  • Turn-Off Delay Time
    15 μs
  • Voltage - Load
    4.5V~28V
  • Rds On (Typ)
    160m Ω (Max)