  • BTS4130QGAXUMA1
BTS4130QGAXUMA1
advertisement
Manufacturer No:
BTS4130QGAXUMA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
HK JDW NO:
376-BTS4130QGAXUMA1
Package:
20-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Datasheet:
BTS4130QGAXUMA1
Description:
N-Channel 1.27mm PMIC BTS4130 20 Pin 12V 20-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Purchasing and Inquiry
BTS4130QGAXUMA1 Overview
It's?packaged?in?the way?of?a?Tape & Reel (TR).It is included in the package 20-SOIC (0.295, 7.50mm Width).In this case, the LED driving board is mounted as Surface Mount.This switch is of type General Purpose.To ensure reliable performance, the temperature should be set to -40°C~150°C TJ.The LED driver is equipped with 4 outputs.The LED driving board operates with a supply voltage of Not Required.The maximum output voltage of this LED driver is N-Channel volts.This LED driving board is equipped with Status Flag features in order for it to be useful.It belongs to the BTS4130 family.A total of 20 terminations can be found in it.The 20 pins are used for the operation of the system.It consists of 1 functions.It is possible to obtain high efficiency with a supply voltage of 12V.This lighting driver is mounted in the way of Surface Mount.20 pins are equipped with it.The output current is set to 2.1A in this case.Normal operation requires a voltage above 5.5V for the supply voltage.
BTS4130QGAXUMA1 Features
Supplied from 12V
BTS4130QGAXUMA1 Applications
There are a lot of Infineon Technologies BTS4130QGAXUMA1 Power Switches ICs applications.
  • Hot Swaps
  • Wireless Headsets
  • Various applications equipped with buttons
  • HDD, SSD
  • Wearable Devices
  • Portable GPS
  • Solid-State Drives
  • USB Power Distribution
  • Wireless/Networking Cards
  • Notebook PC
Step5Bar-code shipping tag
BTS4130QGAXUMA1
  • Type
    Parameter
    Select All
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    20-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
  • Number of Pins
    20
  • Operating Temperature
    -40°C~150°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2008
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Status Flag
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    20
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Max Power Dissipation
    1.4W
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    12V
  • Terminal Pitch
    1.27mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    BTS4130
  • Pin Count
  • Number of Outputs
    4
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Output Type
    N-Channel
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    5.5V
  • Interface
    On/Off
  • Nominal Supply Current
    3.3mA
  • Output Configuration
    High Side
  • Power Dissipation
    1.4W
  • Output Current
    2.1A
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    Not Required
  • Input Type
    Non-Inverting
  • Switch Type
    General Purpose
  • Halogen Free
    Halogen Free
  • Nominal Input Voltage
    20V
  • Ratio - Input:Output
    1:1
  • Voltage - Load
    5.5V~20V
  • Fault Protection
    Current Limiting (Fixed), Open Load Detect, Over Temperature, Over Voltage
  • Turn On Time
    250 µs
  • Output Peak Current Limit-Nom
    1.1A
  • Rds On (Typ)
    130m Ω
  • Turn Off Time
    270 µs
  • Built-in Protections
    TRANSIENT; OVER CURRENT; OVER VOLTAGE; THERMAL; UNDER VOLTAGE
  • Height Seated (Max)
    2.65mm
  • Length
    12.8mm
  • Width
    7.6mm