  • VND5E160ASOTR-E
VND5E160ASOTR-E
advertisement
Manufacturer No:
VND5E160ASOTR-E
HK JDW NO:
761-VND5E160ASOTR-E
Package:
16-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Datasheet:
VND5E160ASOTR-E
Description:
N-Channel PMIC VIPower? Series VND5E160 16 Pin 16-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Purchasing and Inquiry
VND5E160ASOTR-E Overview
As you can see, it's packaged in the way of a Tape & Reel (TR).This package is included in 16-SOIC (0.295, 7.50mm Width).In this case, the LED driving board is mounted as Surface Mount.It owns General Purpose switch type.To ensure reliable performance, the temperature should be set to -40°C~150°C TJ.The LED driver is equipped with 2 outputs.The LED driving board is powered by a voltage of Not Required.It produces a maximum output voltage of N-Channel volts at its maximum output.There are Auto Restart features available on the LED driving board.As you can see, it comes from the VND5E160 family.The termination count is 16.In order to operate, the 16 pins are used.This operation requires the maximum output current to be decreased to 10A.As a result, it is mounted in the manner of Surface Mount.The LED driver has 160mOhm resistance.This electrical component is part of the VIPower? series.A self-contained econtainer holding Peripheral Drivers capacity contains this lighting driver.It has a maximum current requirement of 6mA.
VND5E160ASOTR-E Features
Resistance of 160mOhm
VND5E160ASOTR-E Applications
There are a lot of STMicroelectronics VND5E160ASOTR-E Power Switches ICs applications.
  • Set-top-box
  • Mobile Communication Devices
  • Portable GPS Device
  • Hot-Swap Systems
  • Hot Swap
  • Portable/Handheld Devices
  • USB3.1 Power Delivery
  • HDD and SSD
  • Low Voltage I/O System Power
  • Notebook and Tablet Computers
Step5Bar-code shipping tag
VND5E160ASOTR-E
    Select All
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Lifecycle Status
    NRND (Last Updated: 6 months ago)
  • Package / Case
    16-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
  • Number of Pins
    16
  • Operating Temperature
    -40°C~150°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    VIPower™
  • Feature
    Auto Restart
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    16
  • Resistance
    160mOhm
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    VND5E160
  • Number of Outputs
    2
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Max Output Current
    10A
  • Max Supply Current
    6mA
  • Output Current per Channel
    7A
  • Voltage - Load
    4.5V~28V
  • Screening Level
    AEC-Q100
  • Rds On (Typ)
    160m Ω