  • VND5E050J-E
VND5E050J-E
advertisement
Manufacturer No:
VND5E050J-E
Manufacturer:
STMicroelectronics
HK JDW NO:
761-VND5E050J-E
Package:
PowerSSO-12
Datasheet:
VND5E050J-E
Description:
N-Channel 0.8mm PMIC VIPower? Series VND5E050 12 Pin 13V PowerSSO-12
Purchasing and Inquiry
VND5E050J-E Overview
A Tube is used to package it.It is included with the PowerSSO-12 package as well.The lighting driver has the mounting type Surface Mount.The switch type of this switch is General Purpose.It is recommended that the temperature be set to -40°C~150°C TJ for reliable performance.There are 2 outputs available on this lighting driver.Operation is based on a supply voltage of Not Required.The maximum output voltage is N-Channel volts.As far as features are concerned, the LED driving board has Auto Restart.It belongs to the VND5E050 family.It consists of 12 terminations in total.12 pins are used for operation.As far as the lighting driver is concerned, there are 1 functions.The maximum output current is reduced to 27A to meet the operation criteria.With a supply voltage of 13V, high efficiency is possible.It is positioned in the direction of Surface Mount.The LED driver has a total of 12 pins.Currently, the LED driving board has 50mOhm resistance.These electrical components are part of the VIPower? series.This LED driver is self-contained in an econtainer with a capacity of Peripheral Drivers.In order to maximize efficiency, the supply voltage should be set at 13V.6mA is the maximum current required to operate it.
VND5E050J-E Features
Supplied from 13V
Resistance of 50mOhm
VND5E050J-E Applications
There are a lot of STMicroelectronics VND5E050J-E Power Switches ICs applications.
  • Solid State Drivers
  • Solid-State Drives
  • Hot-Swap Systems
  • Hot Swap
  • Portable Video Game Players
  • HDD, SSD
  • Gaming
  • Portable/Handheld Devices
  • Wearable Devices
  • Mobile Communication Devices
Step5Bar-code shipping tag
VND5E050J-E
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Number of Terminations
    12
  • ECCN Code
    EAR99
  • Resistance
    50mOhm
  • Subcategory
    Peripheral Drivers
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    13V
  • Terminal Pitch
    0.8mm
  • Current Rating
    38A
  • Base Part Number
    VND5E050
  • Pin Count
    12
  • Number of Outputs
    2
  • Output Type
    N-Channel
  • Max Output Current
    27A
  • Operating Supply Voltage
    13V
  • Interface
    On/Off
  • Nominal Supply Current
    6mA
  • Output Configuration
    High Side
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    Not Required
  • Max Supply Current
    6mA
  • Input Type
    Non-Inverting
  • Turn On Delay Time
    20 μs
  • Switch Type
    General Purpose
  • Output Current per Channel
    19A
  • Turn-Off Delay Time
    40 μs
  • Ratio - Input:Output
    1:1
  • Voltage - Load
    4.5V~28V
  • Driver Number of Bits
    2
  • Fault Protection
    Current Limiting (Fixed), Open Load Detect, Over Temperature, Over Voltage
  • Rds On (Typ)
    50m Ω (Max)
  • Built-in Protections
    TRANSIENT; OVER CURRENT; OVER VOLTAGE; THERMAL; UNDER VOLTAGE
  • Output Current Flow Direction
    SOURCE
  • Length
    4.9mm
  • Width
    3.9mm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 7 months ago)
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    PowerSSO-12
  • Number of Pins
  • Operating Temperature
    -40°C~150°C TJ