  • VNB35N0713TR
VNB35N0713TR
advertisement
Manufacturer No:
VNB35N0713TR
HK JDW NO:
761-VNB35N0713TR
Datasheet:
VNB35N0713TR
Description:
N-Channel PMIC OMNIFET?, VIPower? Series VNB35 3 Pin TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Purchasing and Inquiry
VNB35N0713TR Overview
It is packaged in the manner of a Tape & Reel (TR).It's included in the TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB package.The LED driver is mounted as Surface Mount.It owns the General Purpose switch type.The lighting driver is equipped with 1 outputs that can be used.The LED driving board operates with a supply voltage of Not Required.There is a maximum output voltage of N-Channel volts.As far as features are concerned, the LED driving board has Status Flag.The VNB35 family contains this object.A total of 10 terminations have been recorded.During operation, the 3 pins are used.The LED driver has 1 functions.To meet the operation criteria, the maximum output current drops to 35A.As a result, it is mounted in the manner of Surface Mount.As a result, it has a total of 10 pins.Currently, the LED driving board has 28mOhm resistance.Electrical components such as this are included in the OMNIFET?, VIPower? series.The output current is set to 25A in this case.In order to maximize efficiency, the supply voltage should be set to 18V.It operates at a maximum current of 250μA.
VNB35N0713TR Features
Resistance of 28mOhm
VNB35N0713TR Applications
There are a lot of STMicroelectronics VNB35N0713TR Power Switches ICs applications.
  • Portable Music Players
  • Various applications equipped with buttons
  • Wireless/Networking Cards
  • Solid State Drivers
  • USB Power Distribution
  • Storage (HDDs, SSDs)
  • Set-Top Boxes
  • USB Protection
  • Low Voltage I/O System Power
  • Hot Swaps
Step5Bar-code shipping tag
VNB35N0713TR
  • Max Supply Current
    250μA
  • Voltage - Load
    55V Max
  • Fault Protection
    Current Limiting (Fixed), Over Temperature, Over Voltage
  • Turn On Time
    0.8 μs
  • Output Peak Current Limit-Nom
    35A
  • Rds On (Typ)
    28m Ω (Max)
  • Built-in Protections
    OVER CURRENT; THERMAL; ZENER CLAMP
  • Length
    9.4mm
  • Width
    7.5mm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    OMNIFET™, VIPower™
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Status Flag
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    10
  • Resistance
    28mOhm
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - annealed
  • Max Power Dissipation
    125W
  • Technology
    MOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Pin Count
    10
  • Max Output Current
    35A
  • Operating Supply Voltage
    18V
  • Nominal Supply Current
    250μA
  • Power Dissipation
    125W
  • Output Current
    25A