  • VN7140ASTR-E
VN7140ASTR-E
advertisement
Manufacturer No:
VN7140ASTR-E
Manufacturer:
STMicroelectronics
HK JDW NO:
761-VN7140ASTR-E
Package:
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet:
VN7140ASTR-E
Description:
N-Channel PMIC VIPower? Series VN7140 8 Pin 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Purchasing and Inquiry
VN7140ASTR-E Overview
It's?packaged?in?the way?of?a?Cut Tape (CT).It is included in the package 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width).The LED driver is mounted as Surface Mount.There is a General Purpose switch type associated with it.It is recommended that the temperature be set to -40°C~150°C TJ for reliable performance.By default, it is set to output 1.A voltage of Not Required is used to power it.There is a maximum output voltage of N-Channel volts on this LED driver.Currently, the LED driving board is equipped with Auto Restart, Status Flag features.I believe it belongs to the VN7140 family.During operation, the 8 pins are used.The lighting driver's maximum output is 8AV.It is necessary to reduce the maximum output current to 8A to meet the operation criteria.This lighting driver is mounted in the way of Surface Mount.A component of this type is included in the VIPower? series.A maximum operating temperature of 150°C°C is required for stable operation.A minimum working temperature of -40°C degrees Celsius is required to ensure its reliability.It operates at a maximum current of 5mA.There is a maximum supply voltage of 28VV that it is capable of handling.You can also run it at 4V volts if required.A total of 1 drivers are included in this part.
VN7140ASTR-E Features
VN7140ASTR-E Applications
There are a lot of STMicroelectronics VN7140ASTR-E Power Switches ICs applications.
  • Wireless Modem Data Cards
  • Portable GPS
  • USB Protection
  • Portable/Handheld Devices
  • Mobile Communication Devices
  • Portable Music Players
  • Portable Video Game Players
  • Gaming
  • Solid State Drivers
  • PC Card Hot Swap
Step5Bar-code shipping tag
VN7140ASTR-E
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
  • Number of Pins
    8
  • Supplier Device Package
    8-SO
  • Weight
    124.596154mg
  • Operating Temperature
    -40°C~150°C TJ
  • Packaging
    Cut Tape (CT)
  • Series
    VIPower™
  • Feature
    Auto Restart, Status Flag
  • Part Status
    Discontinued
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Max Operating Temperature
    150°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Base Part Number
    VN7140
  • Number of Outputs
    1
  • Output Type
    N-Channel
  • Max Output Current
    8A
  • Voltage
    28V
  • Interface
    On/Off
  • Max Supply Voltage
    28V
  • Min Supply Voltage
    4V
  • Operating Supply Current
    3mA
  • Current - Output (Max)
    8A
  • Element Configuration
    Single
  • Current
    12A
  • Output Configuration
    High Side
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    Not Required
  • Max Supply Current
    5mA
  • Input Type
    Non-Inverting
  • Turn On Delay Time
    70 μs
  • Switch Type
    General Purpose
  • Turn-Off Delay Time
    100 μs
  • Ratio - Input:Output
    1:1
  • Voltage - Load
    4V~28V
  • Fault Protection
    Current Limiting (Fixed), Open Load Detect, Over Temperature, Over Voltage, UVLO
  • Number of Drivers
    1
  • Rds On (Typ)
    140mOhm
  • Height
    1.25mm
  • Length
    5mm
  • Width
    4mm