  • VM.ECI4240BK1
VM.ECI4240BK1
advertisement
Manufacturer No:
VM.ECI4240BK1
Manufacturer:
ebm-papst Inc.
HK JDW NO:
241-VM.ECI4240BK1
Package:
Datasheet:
Description:
STANDARD MOTOR 4000 RPM 24V
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
VM.ECI4240BK1
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mounting Hole Spacing
    1.260 (32.00mm)
  • Operating Temperature
    0°C~40°C
  • Series
    ECI
  • Size / Dimension
    Round - 1.654Dia 42.00mm
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Type
    DC Motor
  • Voltage - Rated
    24VDC
  • Termination Style
    Wire Leads with Connector
  • Function
    Standard
  • RPM
    4000 RPM
  • Torque - Rated (oz-in / mNm)
    31.15 / 220
  • Motor Type
    Brushless (BLDC)
  • Diameter - Shaft
    0.315 (8.00mm)
  • Length - Shaft and Bearing
    0.787 20.00mm