  • VLMO21J2L1-GS08
VLMO21J2L1-GS08
advertisement
Manufacturer No:
VLMO21J2L1-GS08
HK JDW NO:
879-VLMO21J2L1-GS08
Datasheet:
VLMO21J2L1-GS08
Description:
Standard LEDs - SMD Orange Clr Non-Diff
Step5Bar-code shipping tag
VLMO21J2L1-GS08
    2
  • Shape
    RECTANGULAR
  • Published
    2013
  • Series
    MiniLED
  • Size / Dimension
    2.20mm Lx1.40mm W
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    2A (4 Weeks)
  • Number of Terminations
    2
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    100°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Color
    Orange
  • Subcategory
    Visible LEDs
  • Power Rating
    95mW
  • Packing Method
    TAPE AND REEL
  • Number of Functions
    1
  • Base Part Number
    VLM21
  • Voltage - Forward (Vf) (Typ)
    2.1V
  • Viewing Angle
    120°
  • Optoelectronic Device Type
    SINGLE COLOR LED
  • Forward Current
    10mA
  • Lens Style
    Rectangle with Flat Top
  • Lens Size
    1.50mmx0.90mm
  • Luminous Intensity
    10 mcd
  • Millicandela Rating
    10mcd
  • Lens Transparency
    Clear
  • Forward Voltage-Max
    3V
  • Wavelength - Dominant
    605nm
  • Number of LEDs
    1
  • Reverse Voltage-Max
    6V
  • Peak Wavelength
    605 nm
  • Height
    1.3mm