  • VLMH3100-GS18
VLMH3100-GS18
advertisement
Manufacturer No:
VLMH3100-GS18
HK JDW NO:
879-VLMH3100-GS18
Datasheet:
VLMH3100-GS18
Description:
LED Uni-Color Red 635nm Automotive 2-Pin PLCC T/R
Step5Bar-code shipping tag
VLMH3100-GS18
  • Factory Lead Time
    7 Weeks
  • Published
    2012
  • Series
    VLM.3
  • Size / Dimension
    3.00mm Lx2.80mm W
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    2A (4 Weeks)
  • Number of Terminations
    2
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    100°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Color
    Amber
  • Additional Feature
    SUPPORTS INFRARED
  • Subcategory
    Visible LEDs
  • Packing Method
    TAPE AND REEL
  • Number of Functions
    1
  • Depth
    2.8mm
  • Base Part Number
    VLMH3100
  • Number of Elements
    Standard
  • Power Dissipation
    100mW
  • Voltage - Forward (Vf) (Typ)
    2V
  • Viewing Angle
    120°
  • Optoelectronic Device Type
    SINGLE COLOR LED
  • Forward Current
    30mA
  • Current - Test
    10mA
  • Lens Style
    Round with Flat Top
  • Lens Size
    2.40mm Dia
  • Luminous Intensity
    10 mcd
  • Lens Transparency
    Clear
  • Wavelength - Peak
    635nm
  • Reverse Voltage
    15V
  • Wavelength - Dominant
    618.5nm
  • Height
    1.85mm