  • VJ1206Y682MXGAT5Z
VJ1206Y682MXGAT5Z
advertisement
Manufacturer No:
VJ1206Y682MXGAT5Z
Manufacturer:
Vishay Vitramon
HK JDW NO:
877-VJ1206Y682MXGAT5Z
Package:
1206 (3216 Metric)
Datasheet:
VJ1206Y682MXGAT5Z
Description:
VJ HVArc Guard™ 6800pF Ceramic Capacitor ±20% X7R 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~125°C 2 Terminations High Voltage Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)
Step5Bar-code shipping tag
VJ1206Y682MXGAT5Z
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount, MLCC
  • Package / Case
    1206 (3216 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Dielectric Material
    CERAMIC
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    VJ HVArc Guard™
  • Published
    2016
  • Size / Dimension
    0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    High Voltage
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    X7R
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Applications
    General Purpose
  • HTS Code
  • Capacitance
    6800pF
  • Voltage - Rated DC
    1kV
  • Packing Method
    TR, EMBOSSED PLASTIC, 7 INCH
  • Case Code (Metric)
    3216
  • Case Code (Imperial)
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Temperature Characteristics Code
    X7R
  • Multilayer
    Yes
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    1000V
  • Height
    1.7mm
  • Length
    3.2mm
  • Width
    1.6mm
  • Thickness (Max)
    0.067 1.70mm
  • Thickness
    1.7018mm