  • VJ0603A6R8CXBCW1BC
VJ0603A6R8CXBCW1BC
advertisement
Manufacturer No:
VJ0603A6R8CXBCW1BC
Manufacturer:
Vishay Vitramon
HK JDW NO:
877-VJ0603A6R8CXBCW1BC
Package:
0603 (1608 Metric)
Description:
VJ 6.8pF 100V Ceramic Capacitor ±0.25pF C0G NP0 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~125°C Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)
Step5Bar-code shipping tag
VJ0603A6R8CXBCW1BC
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    15 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount, MLCC
  • Package / Case
    0603 (1608 Metric)
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    VJ
  • Size / Dimension
    0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
  • Tolerance
    ±0.25pF
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    SMD/SMT
  • Temperature Coefficient
    C0G NP0
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    100V
  • Capacitance
    6.8pF
  • Voltage - Rated DC
    100V
  • Depth
    800μm
  • Case Code (Metric)
    1608
  • Case Code (Imperial)
    0603
  • Dielectric
    C0G
  • Height
    950μm
  • Length
    1.6mm
  • Width
    800μm
  • Thickness (Max)
    0.034 0.87mm