  • VG.ECI4240BK1.PP42.1.5
VG.ECI4240BK1.PP42.1.5
advertisement
Manufacturer No:
VG.ECI4240BK1.PP42.1.5
Manufacturer:
ebm-papst Inc.
HK JDW NO:
241-VG.ECI4240BK1.PP42.1.5
Package:
Datasheet:
Description:
GEARMOTOR 800 RPM 24V PLANETARY
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
VG.ECI4240BK1.PP42.1.5
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mounting Hole Spacing
    1.417 (36.00mm)
  • Operating Temperature
    0°C~40°C
  • Series
    ECI
  • Size / Dimension
    Round - 1.654Dia 42.00mm
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Type
    DC Motor
  • Voltage - Rated
    24VDC
  • Termination Style
    Wire Leads with Connector
  • Function
    Gearmotor
  • RPM
    800 RPM
  • Torque - Rated (oz-in / mNm)
    155.8 / 1100
  • Motor Type
    Brushless (BLDC)
  • Gear Reduction Ratio
    5
  • Diameter - Shaft
    0.315 (8.00mm)
  • Length - Shaft and Bearing
    0.984 25.00mm