  • VE13M00421K--
VE13M00421K--
advertisement
Manufacturer No:
VE13M00421K--
Manufacturer:
AVX Corporation
HK JDW NO:
66-VE13M00421K--
Package:
Disc 13mm
Datasheet:
VE13M00421K--
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
VE13M00421K--
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Radial, Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Disc 13mm
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TA
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2006
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • HTS Code
  • Capacitance
    120pF
  • Subcategory
    Non-linear Resistors
  • Voltage - Rated DC
    560V
  • Resistor Type
    VARISTOR
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.4W
  • Number of Circuits
    1
  • Max Voltage Rating (AC)
    420V
  • Max Voltage Rating (DC)
    560V
  • Clamping Voltage
    1.12kV
  • Max Surge Current
    2.5kA
  • Capacitance @ Frequency
    120pF @ 1kHz
  • Varistor Voltage (Max)
    748V
  • Energy
    20J
  • Varistor Voltage (Min)
    612V
  • Varistor Voltage (Typ)
    680V
  • Maximum AC Volts
    420V
  • Varistor Voltage
    680V
  • Diameter
    13mm