  • VC120638N770DP
VC120638N770DP
advertisement
Manufacturer No:
VC120638N770DP
Manufacturer:
AVX Corporation
HK JDW NO:
66-VC120638N770DP
Package:
1206 (3216 Metric)
Datasheet:
Description:
VARISTOR 47V 200A 1206
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
VC120638N770DP
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    9 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount, MLCV
  • Package / Case
    1206 (3216 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C TA
  • Packaging
    Cut Tape (CT)
  • Published
    2004
  • Series
    TransGuard®
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • HTS Code
  • Capacitance
    350pF
  • Voltage - Rated DC
    38V
  • Packing Method
    TR, 7 INCH
  • Depth
    1.6mm
  • Resistor Type
    VARISTOR
  • Current Rating
    200A
  • Voltage - Rated AC
    30V
  • Case Code (Metric)
    3216
  • Case Code (Imperial)
  • Inductance
    1.7 nH
  • Number of Circuits
    1
  • Max Voltage Rating (AC)
    30V
  • Terminal Placement
    DUAL ENDED
  • Max Voltage Rating (DC)
    38V
  • Clamping Voltage
    77V
  • Max Surge Current
    200A
  • Breakdown Voltage
    47V
  • Capacitance @ Frequency
    400pF @ 1kHz
  • Voltage Tolerance
    10%
  • Varistor Voltage (Max)
    51.7V
  • Energy
    1.1J
  • Varistor Voltage (Min)
    42.3V
  • ESD Protection
    Yes
  • Varistor Voltage
    47V
  • Clamping Current
    1A
  • Height
    1.02mm
  • Length
    3.2mm
  • Width
    1.6mm