  • VE07M00170K--
VE07M00170K--
advertisement
Manufacturer No:
VE07M00170K--
Manufacturer:
AVX Corporation
HK JDW NO:
66-VE07M00170K--
Package:
Disc 7mm
Datasheet:
VE07M00170K--
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
VE07M00170K--
  • Type
    Parameter
    Select All
  • HTS Code
  • Capacitance
    1.05nF
  • Subcategory
    Non-linear Resistors
  • Voltage - Rated DC
    22V
  • Resistor Type
    VARISTOR
  • Number of Circuits
    1
  • Max Voltage Rating (AC)
    17V
  • Max Voltage Rating (DC)
    22V
  • Clamping Voltage
    53V
  • Max Surge Current
    100A
  • Capacitance @ Frequency
    1050pF @ 1kHz
  • Varistor Voltage (Max)
    30V
  • Energy
    0.30J
  • Varistor Voltage (Min)
    24V
  • Varistor Voltage (Typ)
    27V
  • Maximum AC Volts
    17V
  • Varistor Voltage
    27V
  • Diameter
    7mm
  • RoHS Status
    Non-RoHS Compliant
  • Lead Free
    Contains Lead
  • Mount
    Radial, Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Disc 7mm
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TA