  • VE07M00131K
VE07M00131K
advertisement
Manufacturer No:
VE07M00131K
Manufacturer:
AVX Corporation
HK JDW NO:
66-VE07M00131K
Package:
Disc 7mm
Datasheet:
VE07M00131K
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
VE07M00131K
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Max Voltage Rating (DC)
    170V
  • Clamping Voltage
    340V
  • Max Surge Current
    400A
  • Capacitance @ Frequency
    90pF @ 1kHz
  • Varistor Voltage (Max)
    226V
  • Energy
    1.5J
  • Varistor Voltage (Min)
    184V
  • Varistor Voltage (Typ)
    205V
  • Maximum AC Volts
    130V
  • Varistor Voltage
    205V
  • Diameter
    7mm
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • REACH SVHC
    No SVHC
  • Lead Free
    Lead Free
  • Package / Case
    Disc 7mm
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Mount
    Radial, Through Hole
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Published
    1999
  • Packaging
    Bulk
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TA
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    MATTE TIN
  • HTS Code
  • Capacitance
    90pF
  • Subcategory
    Non-linear Resistors
  • Voltage - Rated DC
    170V
  • Resistor Type
    VARISTOR
  • Number of Circuits
    1
  • Max Voltage Rating (AC)
    130V