  • VDZT2R20B
VDZT2R20B
advertisement
Manufacturer No:
VDZT2R20B
Manufacturer:
ROHM Semiconductor
HK JDW NO:
687-VDZT2R20B
Package:
2-SMD, Flat Lead
Datasheet:
Description:
ZENER DIODE 85Ohm ±2% 19.955V 100nA @ 15V -55°C~150°C 100mW 2-SMD, Flat Lead
Quantity:
In Stock : 53641
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
VDZT2R20B
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    2-SMD, Flat Lead
  • Number of Pins
    2
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2005
  • Tolerance
    ±2%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Last Time Buy
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • HTS Code
  • Subcategory
    Voltage Reference Diodes
  • Power Rating
    100mW
  • Voltage - Rated DC
    20V
  • Max Power Dissipation
    100mW
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    225
  • Base Part Number
    VDZ20
  • Number of Elements
    1
  • Impedance
    85Ohm
  • Element Configuration
    Single
  • Diode Type
    ZENER DIODE
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    100nA @ 15V
  • Max Reverse Leakage Current
    100nA
  • Impedance-Max
    85Ohm
  • Reference Voltage
    20V
  • Zener Voltage
    19.955V
  • Voltage Tolerance
    2%