  • UDZVTE-172.4B
UDZVTE-172.4B
advertisement
Manufacturer No:
UDZVTE-172.4B
Manufacturer:
ROHM Semiconductor
HK JDW NO:
687-UDZVTE-172.4B
Package:
SC-90, SOD-323F
Datasheet:
UDZVTE-172.4B
Purchasing and Inquiry
UDZVTE-172.4B Overview
Voltage (Tol) is limited to 3.95%.While operating, the maximum voltage - Zener (Nom) is reduced to 2.4VV.To operate this device, set the working test voltage to 5mA.
UDZVTE-172.4B Features
the working test voltage to 5mA
minimal dynamic impedance is 5mA
UDZVTE-172.4B Applications
There are a lot of ROHM Semiconductor UDZVTE-172.4B applications of zener single diodes.
Step5Bar-code shipping tag
UDZVTE-172.4B
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    SC-90, SOD-323F
  • Surface Mount
    YES
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Additional Feature
    HIGH RELIABILITY
  • HTS Code
  • Technology
    ZENER
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    FLAT
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-F2
  • Number of Elements
    1
  • Polarity
    UNIDIRECTIONAL
  • Configuration
    SINGLE
  • Power Dissipation-Max
    0.2W
  • Diode Type
    ZENER DIODE
  • Power - Max
    200mW
  • Reference Voltage
    2.4V
  • Voltage - Zener (Nom) (Vz)
    2.4V
  • Voltage Tol-Max
    3.95%
  • Working Test Current
    5mA