  • VCP05US15
VCP05US15
advertisement
Manufacturer No:
VCP05US15
Manufacturer:
XP Power
HK JDW NO:
906-VCP05US15
Package:
5-DIP Module
Datasheet:
VCP05US15
Description:
XP POWER VCP05US15 AC/DC PCB Mount Power Supply, Class II, Fixed, 90 V, 264 V, 4.5 W, 15 V, 300 mA
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
VCP05US15
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to VCP05US15.
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    26 Weeks
  • Mount
    PCB, Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    5-DIP Module
  • Weight
    0.044lb 19.96g
  • Operating Temperature
    0°C~70°C With Derating
  • Published
    2009
  • Series
    VCP (5W)
  • Size / Dimension
    2.30Lx1.40W x 0.91 H 58.5mmx35.5mmx23.0mm
  • Feature
    OVP, SCP
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Type
    Open Frame
  • Applications
    ITE (Commercial)
  • Power Rating
    4.5W
  • Max Power Dissipation
    5W
  • Depth
    58.5mm
  • Number of Outputs
    1
  • Approval Agency
    cUL, IEC, EN
  • Efficiency
    69%
  • Output Voltage
    15V
  • Max Output Current
    300mA
  • Voltage - Input
    90V~264VAC
  • Output Current
    300mA
  • Output Power
    5W
  • Min Input Voltage
    90V
  • Max Input Voltage
    264V
  • Current - Output 1
    300mA
  • Max Output Power
    4.5W
  • Nominal Output Voltage
    15V
  • Line Regulation
    ±0.5%
  • Load Regulation
    2%
  • Min Input Voltage (AC)
    90V
  • Max Input Voltage (AC)
    264V
  • Height
    17.02mm