  • V7806-500
V7806-500
advertisement
Manufacturer No:
V7806-500
Manufacturer:
CUI Inc.
HK JDW NO:
193-V7806-500
Package:
3-SIP Module
Datasheet:
V7806-500
Description:
V7806-500 datasheet pdf and DC DC Converters product details from CUI Inc. stock available at Utmel
Quantity:
In Stock : 249
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
V7806-500
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    13 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    3-SIP Module
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tube
  • Series
    V78-500
  • Published
    2012
  • Size / Dimension
    0.45Lx0.30W x 0.40 H 11.4mmx7.6mmx10.2mm
  • Feature
    OTP, SCP
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Type
    Linear Regulator Replacement
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Applications
    ITE (Commercial)
  • Power (Watts)
    3.25W
  • Max Power Dissipation
    3.25W
  • Number of Outputs
    1
  • Efficiency
    94%
  • Voltage - Input (Max)
    32V
  • Output Voltage
    6.5V
  • Max Output Current
    500mA
  • Voltage - Output 1
    6.5V
  • Voltage - Input (Min)
    8V
  • Current - Output (Max)
    500mA
  • Output Power
    3.25W
  • Min Input Voltage
    8V
  • Max Input Voltage
    32V
  • Current - Output 1
    500mA
  • Isolation
    Non-Isolated
  • Height
    10.16mm
  • Length
    11.43mm
  • Width
    7.62mm