  • V68RA8X2749
V68RA8X2749
advertisement
Manufacturer No:
V68RA8X2749
Manufacturer:
Littelfuse
HK JDW NO:
461-V68RA8X2749
Package:
Radial, Box
Datasheet:
V68RA8X2749
Description:
VARISTOR 68V 250A RADIAL BOX
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
V68RA8X2749
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    9 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Box
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C TA
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    RA
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • HTS Code
  • Technology
    METAL OXIDE FILM
  • Resistor Type
    VARISTOR
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Number of Circuits
    1
  • Max Voltage Rating (AC)
    40V
  • Max Voltage Rating (DC)
    56V
  • Max Surge Current
    250A
  • Capacitance @ Frequency
    600pF @ 1MHz
  • Varistor Voltage (Max)
    74.8V
  • Energy
    3.0J
  • Varistor Voltage (Min)
    61.2V
  • Varistor Voltage (Typ)
    68V
  • Maximum AC Volts
    40V
  • Varistor Voltage
    68V