  • V40D45C-M3/I
V40D45C-M3/I
advertisement
Manufacturer No:
V40D45C-M3/I
HK JDW NO:
884-V40D45C-M3/I
Package:
TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab) Variant
Datasheet:
V40D45C-M3/I
Description:
Schottky Rectifier Diode 1 Pair Common Cathode Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) -40°C~150°C TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab) Variant Surface Mount
Quantity:
In Stock : 14413
Step5Bar-code shipping tag
V40D45C-M3/I
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
  • Supplier Device Package
    TO-263AC (SMPD)
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    eSMP®, TMBS®
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Speed
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Diode Type
    Schottky
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    2.5mA @ 45V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    570mV @ 20A
  • Operating Temperature - Junction
    -40°C~150°C
  • Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
    45V
  • Current - Average Rectified (Io)
    20A