  • V24A12E400BN2
V24A12E400BN2
advertisement
Manufacturer No:
V24A12E400BN2
Manufacturer:
Vicor Corporation
HK JDW NO:
834-V24A12E400BN2
Package:
Full Brick
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
V24A12E400BN2
  • Series
    Maxi (400W)
  • Size / Dimension
    4.60Lx2.20W x 0.54 H 116.8mmx55.9mmx13.7mm
  • Feature
    OVP, UVLO
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Type
    Isolated Module
  • Max Operating Temperature
    100°C
  • Min Operating Temperature
    -10°C
  • Applications
    ITE (Commercial)
  • Power (Watts)
    400W
  • Max Power Dissipation
    400W
  • Base Part Number
    V24A12E400
  • Number of Outputs
    1
  • Efficiency
    86.8%
  • Voltage - Isolation
    3kV
  • Voltage - Input (Max)
    36V
  • Max Output Current
    33.33A
  • Voltage - Output 1
    12V
  • Voltage - Input (Min)
    18V
  • Current - Output (Max)
    33.33A
  • Min Input Voltage
    18V
  • Max Input Voltage
    36V
  • Height
    13.716mm
  • Length
    116.84mm
  • Width
    55.88mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Full Brick
  • Operating Temperature
    -10°C~100°C