  • V15H16-EZ400-K
V15H16-EZ400-K
advertisement
Manufacturer No:
V15H16-EZ400-K
HK JDW NO:
384-V15H16-EZ400-K
Package:
Datasheet:
V15H16-EZ400-K
Step5Bar-code shipping tag
V15H16-EZ400-K
  • Operating Temperature
    -25°C~150°C
  • Published
    2009
    Quick Connect
  • ECCN Code
    EAR99
  • HTS Code
  • Current Rating (Amps)
    16A AC
  • Depth
    10.3mm
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Current Rating
    16A
  • Termination Style
    Quick Connect - 0.187 (4.7mm)
  • Voltage - Rated AC
    250V
  • Actuator Type
    Round (Pin Plunger)
  • Circuit
    SPDT
  • Switch Function
    On-Mom
  • Max Voltage Rating (AC)
    250V
  • Max Current Rating
    16A
  • Mechanical Life
    1,000,000 Cycles
  • Switch Type
    SNAP ACTING/LIMIT SWITCH
  • Operating Force
    400gf
  • Contact (AC) Max Rating R Load
    16A@250VAC
  • Overtravel
    0.030 (0.76mm)
  • Differential Travel
    0.016 (0.4mm)
  • Pretravel
    0.063 (1.6mm)
  • Operating Position
    0.579 (14.7mm)
  • Release Force
    100gf
  • Actuator Travel
    2.4 mm
  • Pre-Travel-Max
    1.6 mm
  • Length
    39mm
  • Body Height
    15.9mm