  • V150LA1P
V150LA1P
advertisement
Manufacturer No:
V150LA1P
Manufacturer:
Littelfuse
HK JDW NO:
461-V150LA1P
Package:
Disc 7mm
Datasheet:
V150LA1P
Description:
VARISTOR 250V 1.2KA DISC 7MM
Step5Bar-code shipping tag
V150LA1P
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to V150LA1P.
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mount
    Radial, Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Disc 7mm
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Operating Temperature
    -55°C~85°C TA
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2006
  • Series
    LA
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • HTS Code
  • Capacitance
    150pF
  • Subcategory
    Non-linear Resistors
  • Voltage - Rated DC
    200V
  • Technology
    METAL OXIDE FILM
  • Depth
    5.6mm
  • Resistor Type
    VARISTOR
  • Current Rating
    10A
  • Voltage - Rated AC
    150V
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.25W
  • Lead Pitch
    6mm
  • Max Output Current
    1.2kA
  • Number of Circuits
    1
  • Max Voltage Rating (AC)
    150V
  • Max Voltage Rating (DC)
    200V
  • Lead/Base Style
    Radial
  • Clamping Voltage
    430V
  • Max Surge Current
    1.2kA
  • Capacitance @ Frequency
    150pF @ 1MHz
  • Varistor Voltage (Max)
    275V
  • Energy
    13J
  • Varistor Voltage (Min)
    225V
  • Varistor Voltage (Typ)
    250V
  • Varistor Voltage
    284V
  • Clamping Current
    10A
  • Diameter
    7mm