  • B72540G1300K62
B72540G1300K62
advertisement
Manufacturer No:
B72540G1300K62
Manufacturer:
TDK Electronics Inc.
HK JDW NO:
258-B72540G1300K62
Package:
2220 (5750 Metric)
Datasheet:
B72540G1300K62
Description:
VARISTOR MLV 2220
Step5Bar-code shipping tag
B72540G1300K62
    Select All
  • Factory Lead Time
    7 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount, MLCV
  • Package / Case
    2220 (5750 Metric)
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    Automotive, AEC-Q200
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Circuits
    1
  • Capacitance @ Frequency
    6000pF @ 1kHz
  • Varistor Voltage (Max)
    51.7V
  • Energy
    12J
  • Varistor Voltage (Min)
    42.3V
  • Varistor Voltage (Typ)
    47V
  • Maximum AC Volts
    30V
  • Maximum DC Volts
    34V