  • V-15G4-1C24-K
V-15G4-1C24-K
advertisement
Manufacturer No:
V-15G4-1C24-K
Manufacturer:
Omron
HK JDW NO:
4157-V-15G4-1C24-K
Package:
Datasheet:
V-15G4-1C24-K
Description:
Basic / Snap Action Switches SPDT Sim Rllr Lvr QC 15A 0.98N
Step5Bar-code shipping tag
V-15G4-1C24-K
    Select All
  • Contact Material
    Silver
  • Mount
    Chassis Mount, Screw
  • Packaging
    Bulk
  • Termination
    Quick Connect
  • Max Operating Temperature
    80 °C
  • Min Operating Temperature
    -25 °C
  • Current Rating
    10 A
  • Switch Function
    On-Mom
  • Electrical Life
    100 kcycles
  • Throw Configuration
    SPDT
  • Max Voltage Rating (DC)
    250 V
  • Mechanical Life
    50 Mcycles
  • Operating Force
    980 mN
  • Overtravel
    1.5748 mm
  • Differential Travel
    1.524 mm
  • Pretravel
    3.9878 mm
  • Operating Position
    18.7452 mm