  • Z-15GW22-B7-K
Z-15GW22-B7-K
advertisement
Manufacturer No:
Z-15GW22-B7-K
Manufacturer:
Omron
HK JDW NO:
4157-Z-15GW22-B7-K
Package:
Datasheet:
Z-15GW22-B7-K
Description:
Switch Snap Action SPDT Short Roller Lever Screw 15A 480VAC 250VDC 1.56N Screw Mount
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
Z-15GW22-B7-K
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Panel, Screw
  • Housing Material
    Resin
  • Weight
    47.999995 g
  • Termination
    Screw
  • Max Operating Temperature
    80 °C
  • Min Operating Temperature
    -25 °C
  • Orientation
    Straight
  • Depth
    17.53 mm
  • Current Rating
    15 A
  • Approval Agency
    CSA, UL
  • Max Voltage Rating (AC)
    480 V
  • Max Current Rating
    15 A
  • Number of Poles
    1
  • Throw Configuration
    SPDT
  • Max Voltage Rating (DC)
    250 V
  • Contact Current Rating
    15 A
  • Operating Force
    1.56 N
  • Length
    49.28 mm
  • Width
    29.4 mm