  • UP025B102K-A-BZ
UP025B102K-A-BZ
advertisement
Manufacturer No:
UP025B102K-A-BZ
Manufacturer:
Taiyo Yuden
HK JDW NO:
782-UP025B102K-A-BZ
Package:
Axial
Datasheet:
UP025B102K-A-BZ
Description:
1000pF 50V Ceramic Capacitor ±10% B 0.079Diax0.091L 2.00mmx2.30mm -25°C~85°C 2 Terminations Through Hole Axial
Step5Bar-code shipping tag
UP025B102K-A-BZ
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Axial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    CERAMIC
  • Operating Temperature
    -25°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Box (TB)
  • Published
    2015
  • Size / Dimension
    0.079Diax0.091L 2.00mmx2.30mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    B
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    50V
  • HTS Code
  • Capacitance
    1000pF
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Temperature Characteristics Code
    B
  • Multilayer
    Yes
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    50V
  • Lead Style
    Straight
  • Diameter
    2mm
  • Length
    2.3mm