  • UNL7W50K-F
UNL7W50K-F
advertisement
Manufacturer No:
UNL7W50K-F
HK JDW NO:
192-UNL7W50K-F
Package:
Radial, Can
Datasheet:
UNL7W50K-F
Description:
CAPACITOR, FILM, 50UF, 10%, 750V, 10%, CAN
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
UNL7W50K-F
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Terminal Shape
    FLAT
  • Dielectric Material
    Polypropylene (PP), Metallized
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2008
  • Series
    UNL
  • Size / Dimension
    1.969Dia 50.00mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Low ESR
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    PC Pins
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Applications
    DC Link, DC Filtering
  • HTS Code
  • Capacitance
    50μF
  • Voltage - Rated DC
    750V
  • Voltage - Rated AC
    750V
  • Lead Pitch
    12.7mm
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Dielectric
    PP
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    7mOhm
  • Lead Spacing
    0.500 12.70mm
  • Lead Diameter
    800 μm
  • Voltage
    750V
  • Life (Hours)
    60000 hours
  • Diameter
    50mm
  • Height
    63mm
  • Height Seated (Max)
    2.500 63.50mm