  • UG15HTHE3/45
UG15HTHE3/45
advertisement
Manufacturer No:
UG15HTHE3/45
HK JDW NO:
884-UG15HTHE3/45
Package:
TO-220-2
Datasheet:
Description:
Standard Diode Rectifier Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) 1.75V @ 15A -55°C~150°C 30μA @ 500V 2-Termination Tube TO-220-2 Through Hole
Step5Bar-code shipping tag
UG15HTHE3/45
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    TO-220-2
  • Number of Pins
    2
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2011
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    150°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Additional Feature
    FREE WHEELING DIODE, HIGH RELIABILITY
  • HTS Code
  • Subcategory
    Rectifier Diodes
  • Pin Count
    3
  • Number of Elements
    1
  • Element Configuration
    Single
  • Speed
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Diode Type
    Standard
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    30μA @ 500V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.75V @ 15A
  • Case Connection
    CATHODE
  • Forward Current
    15A
  • Operating Temperature - Junction
    -55°C~150°C
  • Application
    EFFICIENCY
  • Max Reverse Voltage (DC)
    500V
  • Average Rectified Current
    15A
  • Number of Phases
    1
  • Reverse Recovery Time
    50 ns
  • Peak Reverse Current
    30μA
  • Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm)
    500V
  • Peak Non-Repetitive Surge Current
    135A