  • UF1007-E3/73
UF1007-E3/73
advertisement
Manufacturer No:
UF1007-E3/73
HK JDW NO:
884-UF1007-E3/73
Package:
DO-204AL, DO-41, Axial
Datasheet:
Description:
Standard Diode Rectifier Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) 1.7V @ 1A -65°C~150°C Tape & Box (TB) DO-204AL, DO-41, Axial Through Hole
Step5Bar-code shipping tag
UF1007-E3/73
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    DO-204AL, DO-41, Axial
  • Packaging
    Tape & Box (TB)
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Speed
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Diode Type
    Standard
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.7V @ 1A
  • Operating Temperature - Junction
    -65°C~150°C
  • Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
    1000V
  • Max Reverse Voltage (DC)
    1kV
  • Average Rectified Current
    1A
  • Reverse Recovery Time
    75 ns
  • Capacitance @ Vr, F
    10pF @ 4V 1MHz