  • UCR100-050-T72-C
UCR100-050-T72-C
advertisement
Manufacturer No:
UCR100-050-T72-C
Manufacturer:
Murata Power Solutions
HK JDW NO:
540-UCR100-050-T72-C
Package:
Module
Datasheet:
UCR100-050-T72-C
Description:
Isolated DC/DC Converters 102W 72Vin 5.1Vout 20A
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
UCR100-050-T72-C
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Chassis Mount
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Package / Case
    Module
  • Number of Pins
    15
  • Operating Temperature
    -40°C~71°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    UCR100 (100W)
  • Size / Dimension
    6.77Lx4.37W x 0.78 H 171.9mmx111.0mmx19.8mm
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Enclosed
  • Applications
    ITE (Commercial)
  • Max Power Dissipation
    100W
  • Number of Outputs
    1
  • Approval Agency
    CSA, EN, IEC, UL
  • Efficiency
    87%
  • Voltage - Input (Max)
    137.5V
  • Output Voltage
    5.1V
  • Voltage - Input (Min)
    16.8V
  • Current - Output (Max)
    20A
  • Output Power
    100W
  • Isolation
    Isolated
  • Height
    19.812mm