  • D1U86-D-1600-12-HB4DC
D1U86-D-1600-12-HB4DC
advertisement
Manufacturer No:
D1U86-D-1600-12-HB4DC
Manufacturer:
Murata Power Solutions
HK JDW NO:
540-D1U86-D-1600-12-HB4DC
Package:
Module
Description:
Module DC-DC 1-OUT 12V 0A to 133.3A 1600W
Step5Bar-code shipping tag
D1U86-D-1600-12-HB4DC
    Select All
  • Factory Lead Time
    30 Weeks
  • Mount
    Rack
  • Mounting Type
    Rack Mount
  • Package / Case
    Module
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Series
    D1U86-D-1600 (1600W)
  • Size / Dimension
    7.78Lx3.29W x 1.59 H 197.7mmx83.5mmx40.5mm
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Power (Watts)
    1600W
  • Max Power Dissipation
    1.6kW
  • Approval Agency
    CB, cCSAus, CE
  • Efficiency
    89%
  • Voltage - Input (Max)
    -72V
  • Output Voltage
    12V
  • Voltage - Input (Min)
    -40V
  • Current - Output (Max)
    133A
  • Output Current
    133.3A
  • Output Power
    1.6kW
  • Height
    40.386mm