  • UCC384DP-12
UCC384DP-12
advertisement
Manufacturer No:
UCC384DP-12
HK JDW NO:
815-UCC384DP-12
Package:
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet:
Description:
Fixed UCC384 PMIC 8 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Quantity:
In Stock : 5069
Step5Bar-code shipping tag
UCC384DP-12
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 5 days ago)
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
  • Number of Pins
    8
  • Operating Temperature
    0°C~70°C
  • Packaging
    Tube
  • JESD-609 Code
    e4
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    2 (1 Year)
  • Number of Terminations
    8
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
  • Subcategory
    Other Regulators
  • Technology
    BCDMOS
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Base Part Number
    UCC384
  • Pin Count
  • Number of Outputs
    1
  • Voltage - Input (Max)
    -15V
  • Output Voltage
    -12V
  • Output Type
    Fixed
  • Max Output Current
    500mA
  • Output Configuration
    Negative
  • Quiescent Current
    200μA
  • Accuracy
    2.5 %
  • Max Output Voltage
    -12V
  • Output Voltage 1
    12V
  • Number of Regulators
  • Min Input Voltage
    -3.2V
  • Protection Features
    Over Temperature, Reverse Polarity, Short Circuit, Under Voltage Lockout (UVLO)
  • Current - Quiescent (Iq)
    350μA
  • Voltage Dropout (Max)
    0.5V @ 500mA
  • Dropout Voltage
    150mV
  • Dropout Voltage1-Nom
    0.15V
  • Min Output Voltage
  • Voltage Tolerance-Max
    3%
  • Min Current Limit
    700mA
  • Nominal Output Voltage
  • Input Bias Current
    220μA
  • Height
    1.75mm
  • Length
    4.9mm
  • Width
    3.91mm
  • Thickness
    1.58mm