UC3909DWG4
UC3909DWG4
815-UC3909DWG4
20-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Constant - Programmable UC3909 20-SOIC (0.295, 7.50mm Width) Tube 15V 2A 20 Terminals 16 Pin
Purchasing and Inquiry
UC3909DWG4 Overview
In the Tube package, you will find it.A 20-SOIC (0.295, 7.50mm Width) package is included with this item as part of its contents.The device is mounted with mounting type Surface Mount.It is best to set the temperature to 0°C~70°C TA.This device makes use of an analog IC called BATTERY CHARGE CONTROLLER in order to provide its functionality.The device requires Constant - Programmable current to charge.Based on the base part number UC3909, its related parts can be identified.There are 20 terminations in it.It has a total of 16 pins on it.The product is able to function with the help of 20 pins that are required.It should be able to run off of a 15V battery.With a 40V supply voltage, it is capable of withstanding the operation of the device.2A is the output current during the operation.As far as this device is concerned, it belongs to the subcategory Power Management Circuits.At a low supply voltage, such as 7.5V, it can operate to the best of its ability.19mA is set for Vsup (maximum supply voltage).There is 15V power supply set for the part.15V is the input voltage for the device.With 242kHz switching frequency, the part operates.In the course of operation, the maximum output current is reduced to 4.5mA.
UC3909DWG4 Features
Power Management Circuits subcategory
Switching frequency of 242kHz
20-SOIC (0.295, 7.50mm Width) package
UC3909DWG4 Applications
There are a lot of Texas Instruments UC3909DWG4 Battery Chargers ICs applications.
- Modern LA
- PDAs
- Electric boat
- Conventional charge
- Power tools
- Smart speakers
- Emergency/Security
- Wireless headphones
- Locomotive
- Material handling
Package
UC3909DWG4
Texas Instruments815-BQ2000PN-B58-DIP (0.300, 7.62mm)2-3 DaysAdd Compare
Texas Instruments815-BQ2003PN16-DIP (0.300, 7.62mm)2-3 DaysAdd Compare
Texas Instruments815-BQ2002TPN8-DIP (0.300, 7.62mm)2-3 DaysAdd Compare
Texas Instruments815-BQ2002SN8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)2-3 DaysAdd Compare
Texas Instruments815-BQ2004PN16-DIP (0.300, 7.62mm)2-3 DaysAdd Compare
Texas Instruments815-BQ2002FSN8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)2-3 DaysAdd Compare
Texas Instruments815-BQ2004SN16-SOIC (0.154, 3.90mm Width)2-3 DaysAdd Compare
Texas Instruments815-BQ24075RGTT16-VFQFN Exposed Pad2-3 DaysAdd Compare
Texas Instruments815-UC3906N16-DIP (0.300, 7.62mm)2-3 DaysAdd Compare
Texas Instruments815-BQ2002TSN8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)2-3 DaysAdd Compare