UC3901DTRG4
UC3901DTRG4
815-UC3901DTRG4
SOIC
14 Terminations14 Pin Specialized Power Management ICs1 Functions
In Stock : 999
Share
Please send RFQ, we will respond immediately.
Product Details
Purchasing and Inquiry
UC3901DTRG4 Overview
Using Tape & Reel (TR) as a shipping the power management path is acceptable.A convenient packaging is provided in the form of SOIC .You can find 14 terminals of the power management.This analog IC has received a great deal of praise as a ANALOG CIRCUIT analog instruments designs.The power managment ic is programmed with 14 pins.Supplied by 10V voltage, the power manager can accomplish the many demanding tasks.Its pinout begins at 14 pins.Voltage 5mA is required to operate this power management ic.The ics supply is a part of Other Analog ICs .In order to start up, it needs at least 4.5V .It is necessary for 1 channels to work together in order for the output quality to be maintained.If the voltage is greater than 40V , you are not supposed to power the power supply ic.In general, temperatures higher than 70°C are not recommended.Temperatures below 0°C are not suitable for the ic power supply.
UC3901DTRG4 Features
ANALOG CIRCUIT analog IC
UC3901DTRG4 Applications
There are a lot of Texas Instruments UC3901DTRG4Power Management applications.
- Portable Media Players
- Cordless Phone Base Station
- System Thermal for Servers
- Servers
- HSTL Termination
- Real-time Signal Monitoring
- FPGA
- Industrial applications
- Field Service
- Server Backplane Systems
You can send an inquiry by email, or add the item to the RFQ list and submit it to us.
Tell us the model and quantity you need, our sales staff will reply the price in time.
Email for receiving inquiries: jindawei@hkjdwchip.com
Our sales will reply to your request by email within 24 hours.
The basic freight (for package ≤0.5kg or corresponding volume) depends on the time zone and country.
Currently, our products are shipped through DHL, FedEx, SF, and UPS.
FedEx International, 5-7 business days.
The following are some common countries' logistic time.
Payment Method
| The fee is charged according to the rule of PayPal. | |
Shipping
Package
UC3901DTRG4
Hot Sales in Thermal
Parts with Similar Specs
The three parts on the right have similar specifications to Aavid.
ImagePart NameManufacturerHK JDW NOPackageStockDataSheet:Compare:
Texas Instruments815-UCC39002DR8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)2-3 DaysAdd Compare
Texas Instruments815-LP2997M/NOPB8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)2-3 DaysAdd Compare
Texas Instruments815-BQ25570RGRT20-VFQFN Exposed Pad2-3 DaysAdd Compare
Texas Instruments815-LP2995M/NOPB8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)2-3 DaysAdd Compare
Texas Instruments815-LP2996MR/NOPB8-PowerSOIC (0.154, 3.90mm Width)2-3 DaysAdd Compare
Texas Instruments815-TPS65051RSMT32-VFQFN Exposed Pad2-3 DaysAdd Compare
Texas Instruments815-BQ25505RGRT20-VFQFN Exposed Pad2-3 DaysAdd Compare
Texas Instruments815-TPS65563ARGTR16-VFQFN Exposed Pad2-3 DaysAdd Compare
Texas Instruments815-TPS65053RGET24-VFQFN Exposed Pad2-3 DaysAdd Compare
Texas Instruments815-LP2996M/NOPB8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)2-3 DaysAdd Compare