  • TZMC30-GS08
TZMC30-GS08
advertisement
Manufacturer No:
TZMC30-GS08
HK JDW NO:
884-TZMC30-GS08
Datasheet:
TZMC30-GS08
Description:
Diode Zener Single 30V 5% 500mW Automotive 2-Pin Mini-MELF SOD-80 T/R
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
TZMC30-GS08
  • Operating Temperature
    -65°C~175°C
  • Published
    1999
  • Tolerance
    ±5%
  • Terminal Finish
    TIN SILVER
  • HTS Code
  • Max Power Dissipation
    500mW
  • Technology
    ZENER
  • Terminal Position
    END
    1
  • Working Voltage
    32V
  • Polarity
    UNIDIRECTIONAL
  • Voltage
    30V
  • Impedance
    80Ohm
  • Element Configuration
    Single
  • Current
    250mA
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    100nA @ 22V
  • Power Dissipation
    500mW
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.5V @ 200mA
  • Impedance-Max
    80Ohm
  • Test Current
    5mA
  • Reference Voltage
    30V
  • Breakdown Voltage
    30V
  • Forward Voltage
    1.5V
  • Zener Voltage
    30V
  • Peak Reverse Current
    100nA
  • Voltage Tolerance
    5%
  • Height
    1.6mm
  • Length
    3.7mm
  • Width
    1.6mm