  • TZB4Z250AB10R00
TZB4Z250AB10R00
advertisement
Manufacturer No:
TZB4Z250AB10R00
Manufacturer:
Murata Electronics
HK JDW NO:
535-TZB4Z250AB10R00
Package:
B
Datasheet:
TZB4Z250AB10R00
Purchasing and Inquiry
TZB4Z250AB10R00                                Description
TZB4Z250AB10R00                               Features
1. Ultra-small and thin with external dimensions
 of 1.5(W)x1.7(L)x0.85(H)mm
 (80% less in volume than the current product).
2. Unique construction with no plastic material
 provides superior soldering heat resistance to
 maintain excellent characteristic performance
 after reflow soldering.
3. Suitable for high frequency circuit due to high
 self-resonant frequency (6.2GHz of TZR1Z010 at
 1.0pF setting).
TZB4Z250AB10R00                               Applications
1. Bluetoothr
2. Crystal oscillators
3. Crystal filters
4. Miniature tuner packs (FM Radio, TV)
5. Remote keyless entry systems
Step5Bar-code shipping tag
TZB4Z250AB10R00
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Lifecycle Status
    TO BE DISCONTINUED (Last Updated: 2 weeks ago)
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    B
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Dielectric Material
    Ceramic
  • Operating Temperature
    -25°C~85°C
  • Packaging
    Cut Tape (CT)
  • Series
    TZB4
  • Size / Dimension
    0.177Lx0.157W 4.50mmx4.00mm
  • Tolerance
    100%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    General Purpose
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    300 ppm/°C
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Color
    Black
  • Additional Feature
    PERCENTAGE TOLERANCE ON C_MAX IS 0/+100
  • HTS Code
  • Capacitance
    25pF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Packing Method
    TR, 7 INCH
  • Depth
    4.5mm
  • Voltage - Rated AC
    50V
  • Dielectric
    NP0
  • Size Code
    2016
  • Voltage
    50V
  • Q @ Freq
    300 @ 1MHz
  • Adjustment Type
    Top
  • Capacitance Range
    4pF~25pF
  • Adjuster Orientation
    VERTICAL
  • Height
    3mm
  • Height Seated (Max)
    0.126 3.20mm
  • Width
    4mm