  • TZB4R500AB10R00
TZB4R500AB10R00
advertisement
Manufacturer No:
TZB4R500AB10R00
Manufacturer:
Murata Electronics
HK JDW NO:
535-TZB4R500AB10R00
Package:
B
Datasheet:
TZB4R500AB10R00
Purchasing and Inquiry
TZB4R500AB10R00 Description
The TZB4R500AB10R00 is a Ceramic Trimmer Capacitor.
TZB4R500AB10R00 Features
  • 2mm Size SMD Type
  • N750ppm/°C
  • TZY2 Standard Type
  • Reel (Taping ø180mm)
TZB4R500AB10R00 Applications
  • Car audio systems
  • Hybrid ICs
  • Remote keyless entry systems
  • Surveillance cameras
  • Burglarproof devices
  • Entry phone
Step5Bar-code shipping tag
TZB4R500AB10R00
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Lifecycle Status
    TO BE DISCONTINUED (Last Updated: 2 weeks ago)
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    B
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Ceramic
  • Operating Temperature
    -25°C~85°C
  • Packaging
    Cut Tape (CT)
  • Series
    TZB4
  • Size / Dimension
    0.177Lx0.157W 4.50mmx4.00mm
  • Tolerance
    100%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    General Purpose
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    300 ppm/°C
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Color
    Yellow
  • Additional Feature
    PERCENTAGE TOLERANCE ON C_MAX IS 0/+100
  • Capacitance
    0F
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Packing Method
    TR, 7 INCH
  • Depth
    4.5mm
  • Lead Pitch
    2.7mm
  • Voltage
    50V
  • Test Frequency
    1MHz
  • Q @ Freq
    300 @ 1MHz
  • Adjustment Type
    Top
  • Capacitance Range
    7pF~50pF
  • Adjuster Orientation
    VERTICAL
  • Height
    3mm
  • Height Seated (Max)
    0.126 3.20mm
  • Width
    4mm