  • TXS2SS-LT-24V
TXS2SS-LT-24V
advertisement
Manufacturer No:
TXS2SS-LT-24V
HK JDW NO:
590-TXS2SS-LT-24V
Package:
Datasheet:
TXS2SS-LT-24V
Description:
Electromechanical Relay DPDT 1A 24VDC 3.84KOhm Surface Mount
Step5Bar-code shipping tag
TXS2SS-LT-24V
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Number of Pins
    10
  • Weight
    2g
  • End Contact Material
    Silver
  • End Contact Plating
    GOLD
  • Published
    2000
  • Number of Terminations
    10
  • ECCN Code
    EAR99
  • Max Operating Temperature
    70°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • HTS Code
  • Packing Method
    TUBE
  • Reference Standard
    BSI; CSA; UL
  • Body Length or Diameter
    15mm
  • Body Breadth
    7.4 mm
  • Physical Dimension
    15mm x 7.4mm x 8.2mm
  • Contact Current(DC)-Max
    1A
  • Termination Type
    SOLDER
  • Max Current Rating
    1A
  • Max Voltage Rating (DC)
    110V
  • Relay Type
    POWER/SIGNAL RELAY
  • Coil Resistance
    3.84kOhm
  • Coil Voltage
    24V
  • Coil Current
    6.3mA
  • Coil Power
    150mW
  • Relay Action
    LATCHED
  • Coil Voltage (DC)
    24V
    Random
  • Dielectric Strength Between Coil and Contacts
    1800 Vrms
  • Relay Form
    2 FORM C
  • Body Height
    8.2mm