  • TXS2SS-L2-4.5V-X
TXS2SS-L2-4.5V-X
advertisement
Manufacturer No:
TXS2SS-L2-4.5V-X
HK JDW NO:
590-TXS2SS-L2-4.5V-X
Package:
Datasheet:
TXS2SS-L2-4.5V-X
Description:
Low Signal Relays - PCB 1A 4.5VDC 70MW SMD RELAY LATCHING
Step5Bar-code shipping tag
TXS2SS-L2-4.5V-X
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Contact Material
    Silver (Ag), Gold (Au)
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Number of Pins
    10
  • Operating Temperature
    -40°C~70°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    TX-S
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    10
  • Termination
    Gull Wing
  • ECCN Code
    EAR99
  • HTS Code
  • Packing Method
    TAPE AND REEL
  • Reference Standard
    BSI; CSA; UL
  • Termination Style
    Gull Wing
  • Physical Dimension
    15mm x 7.4mm x 8.4mm
  • Contact Current(DC)-Max
    1A
  • Max Current Rating
    1A
  • Max Voltage Rating (DC)
    110V
  • Contact Form
    DPDT (2 Form C)
  • Relay Type
    General Purpose
  • Coil Resistance
    289Ohm
  • Coil Voltage
    4.5VDC
  • Coil Type
    Latching, Dual Coil
  • Switching Voltage
    110VDC -Max
  • Coil Current
    15.6mA
  • Release Time
    5 ms
  • Must Operate Voltage
    3.6VDC
  • Power Consumption
    70mW
  • Coil Power
    70mW
  • Relay Action
    LATCHED
  • Coil Voltage (DC)
    4.5V
  • Coil/Input Supply Type
    DC
  • Insertion Loss (dB)
    0.8 dB
  • Seal Rating
    Sealed - Fully
    Random
  • Dielectric Strength Between Coil and Contacts
    1800 Vrms
  • Height
    8.2mm
  • Length
    15mm
  • Width
    7.4mm