  • TXS2SS-L2-12V
TXS2SS-L2-12V
advertisement
Manufacturer No:
TXS2SS-L2-12V
HK JDW NO:
590-TXS2SS-L2-12V
Package:
Datasheet:
TXS2SS-L2-12V
Description:
RELAY GEN PURPOSE DPDT 1A 12VDC
Step5Bar-code shipping tag
TXS2SS-L2-12V
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Contact Material
    Silver (Ag), Gold (Au)
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Number of Pins
    10
  • Operating Temperature
    -40°C~70°C
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2000
  • Series
    TX-S
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    10
  • Termination
    Gull Wing
  • ECCN Code
    EAR99
  • HTS Code
  • Reference Standard
    BSI; CSA; UL
  • Termination Style
    Gull Wing
  • Physical Dimension
    15mm x 7.4mm x 8.2mm
  • Contact Current(DC)-Max
    1A
  • Max Current Rating
    1A
  • Max Voltage Rating (DC)
    110V
  • Contact Form
    DPDT (2 Form C)
  • Relay Type
    General Purpose
  • Coil Resistance
    2.06kOhm
  • Coil Voltage
    12VDC
  • Coil Type
    Latching, Dual Coil
  • Switching Voltage
    110VDC -Max
  • Coil Current
    5.8mA
  • Release Time
    5 ms
  • Must Operate Voltage
    9.6VDC
  • Power Consumption
    70mW
  • Coil Power
    70mW
  • Relay Action
    LATCHED
  • Coil Voltage (DC)
    12V
  • Coil/Input Supply Type
    DC
  • Insertion Loss (dB)
    0.8 dB
  • Seal Rating
    Sealed - Fully
    Random
  • Dielectric Strength Between Coil and Contacts
    1800 Vrms
  • Height
    8.2mm
  • Length
    15mm
  • Width
    7.4mm