  • TXS2SA-LT-24V-1
TXS2SA-LT-24V-1
advertisement
Manufacturer No:
TXS2SA-LT-24V-1
HK JDW NO:
590-TXS2SA-LT-24V-1
Description:
Electromechanical Relay 24VDC 3.84KOhm 1A DPDT (( 15mm 9.4mm 8.4mm)) SMD Ultra High Sensitivity Relay
Step5Bar-code shipping tag
TXS2SA-LT-24V-1
    Select All
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Depth
    9.4mm
  • Reference Standard
    BSI; UL
  • Body Breadth
    7.4 mm
  • Physical Dimension
    15mm x 7.4mm x 8.4mm
  • Contact Current(DC)-Max
    1A
  • Max Current Rating
    1A
  • Max Voltage Rating (DC)
    110V
  • Contact Current Rating
    1A
  • Coil Resistance
    3.84kOhm
  • Coil Voltage
    24V
  • Coil Current
    6.3mA
  • Coil Voltage (DC)
    24V
    Random
  • Dielectric Strength Between Coil and Contacts
    1800 Vrms
  • Relay Form
    2 FORM C
  • Length
    15mm
  • Body Height
    8.4mm
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Contact Material
    Silver
  • Number of Pins
    10
  • Weight
    2g
  • End Contact Plating
    GOLD
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2000
  • Number of Terminations
    10
  • Termination
    Gull Wing
  • Max Operating Temperature
    70°C