  • TXS2SA-L2-4.5V-X
TXS2SA-L2-4.5V-X
advertisement
Manufacturer No:
TXS2SA-L2-4.5V-X
HK JDW NO:
590-TXS2SA-L2-4.5V-X
Package:
Datasheet:
TXS2SA-L2-4.5V-X
Description:
RELAY GEN PURPOSE DPDT 1A 4.5VDC
Step5Bar-code shipping tag
TXS2SA-L2-4.5V-X
  • Switching Voltage
    110VDC -Max
  • Coil Current
    15.6mA
  • Must Operate Voltage
    3.6VDC
  • Power Consumption
    70mW
  • Coil Power
    70mW
  • Contact/Output Supply Type
    DC
  • Relay Action
    LATCHED
  • Coil Voltage (DC)
    4.5V
    Random
  • Dielectric Strength Between Coil and Contacts
    1800 Vrms
  • Height
    8.2mm
  • Length
    15mm
  • Width
    7.4mm
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Contact Material
    Silver (Ag), Gold (Au)
  • Number of Pins
    10
  • Weight
    2g
  • Operating Temperature
    -40°C~70°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Number of Terminations
    10
    EAR99
  • HTS Code
  • Packing Method
    TAPE AND REEL
  • Reference Standard
    BSI; CSA; UL
  • Termination Style
    Gull Wing
  • Physical Dimension
    15mm x 7.4mm x 8.4mm
  • Contact Current(DC)-Max
    1A
  • Max Current Rating
    1A
  • Max Voltage Rating (DC)
    110V
  • Coil Resistance
    289Ohm
  • Coil Voltage
    4.5VDC