  • TXS2SA-L2-24V-X
TXS2SA-L2-24V-X
advertisement
Manufacturer No:
TXS2SA-L2-24V-X
HK JDW NO:
590-TXS2SA-L2-24V-X
Package:
Datasheet:
TXS2SA-L2-24V-X
Description:
Low Signal Relays - PCB 1A 24VDC 150MW SMD RELAY LATCHING
Step5Bar-code shipping tag
TXS2SA-L2-24V-X
  • Contact Material
    Silver (Ag), Gold (Au)
  • Number of Pins
    10
  • Operating Temperature
    -40°C~70°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2000
  • Number of Terminations
    10
    EAR99
  • HTS Code
  • Packing Method
    TAPE AND REEL
  • Reference Standard
    BSI; CSA; UL
  • Termination Style
    Gull Wing
  • Physical Dimension
    15mm x 7.4mm x 8.4mm
  • Contact Current(DC)-Max
    1A
  • Max Current Rating
    1A
  • Max Voltage Rating (DC)
    110V
  • Coil Resistance
    3.84kOhm
  • Coil Voltage
    24VDC
  • Coil Type
    Latching, Dual Coil
  • Switching Voltage
    110VDC -Max
  • Coil Current
    6.3mA
  • Must Operate Voltage
    19.2VDC
  • Power Consumption
    150mW
  • Coil Power
    150mW
  • Contact/Output Supply Type
    DC
  • Relay Action
    LATCHED
  • Coil Voltage (DC)
    24V
    Random
  • Dielectric Strength Between Coil and Contacts
    1800 Vrms
  • Height
    8.2mm
  • Length
    15mm
  • Width
    7.4mm