  • TXS2SA-4.5V-1
TXS2SA-4.5V-1
advertisement
Manufacturer No:
TXS2SA-4.5V-1
HK JDW NO:
590-TXS2SA-4.5V-1
Package:
SMD/SMT
Datasheet:
TXS2SA-4.5V-1
Description:
RELAY GEN PURPOSE DPDT 10MA 4.5V
Step5Bar-code shipping tag
TXS2SA-4.5V-1
  • Contact Material
    Silver Palladium (AgPd), Gold (Au)
    Surface Mount
  • Package / Case
    SMD/SMT
  • Number of Pins
    8
  • Weight
    2g
  • Operating Temperature
    -40°C~70°C
  • Packaging
    Tube
  • Number of Terminations
    8
  • Reference Standard
    BSI; UL
  • Termination Style
    Gull Wing
  • Body Length or Diameter
    15mm
  • Body Breadth
    7.4 mm
  • Contact Resistance
    100mOhm
  • Insulation Resistance
    1000000000Ohm
  • Max Current Rating
    1A
  • Max Voltage Rating (DC)
    110V
  • Coil Resistance
    405Ohm
  • Coil Voltage
    4.5VDC
  • Coil Type
    Non Latching
  • Switching Voltage
    10VDC -Max
  • Coil Current
    11.1mA
  • Release Time
    5 ms
  • Contact (DC) Max Rating R Load
    1A@110VDC
  • Must Operate Voltage
    3.6VDC
  • Contact Rating (Current)
    10mA
  • Power Consumption
    50mW
  • Coil Power
    50mW
  • Must Release Voltage
    0.45VDC
  • Coil Voltage (DC)
    4.5V
    Random
  • Contact (DC) Max Power Rating R Load
    30W@110VDC