  • TXS2SA-24V
TXS2SA-24V
advertisement
Manufacturer No:
TXS2SA-24V
HK JDW NO:
590-TXS2SA-24V
Description:
RELAY GEN PURPOSE DPDT 1A 24VDC
Step5Bar-code shipping tag
TXS2SA-24V
  • Contact Material
    Silver (Ag), Gold (Au)
  • Number of Pins
    8
  • Weight
    2g
  • Operating Temperature
    -40°C~70°C
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2000
  • Number of Terminations
    8
    EAR99
  • Depth
    9.4mm
  • Reference Standard
    BSI; CSA; UL
  • Termination Style
    Gull Wing
  • Body Breadth
    7.4 mm
  • Contact Resistance
    100mOhm
  • Insulation Resistance
    1000000000Ohm
  • Contact Current(DC)-Max
    1A
  • Max Current Rating
    1A
  • Max Voltage Rating (DC)
    110V
  • Coil Resistance
    8.3kOhm
  • Coil Voltage
    24VDC
  • Coil Type
    Non Latching
  • Switching Voltage
    110VDC -Max
  • Coil Current
    2.9mA
  • Release Time
    5 ms
  • Contact (DC) Max Rating R Load
    1A@110VDC
  • Must Operate Voltage
    19.2VDC
  • Power Consumption
    70mW
  • Coil Power
    70mW
  • Must Release Voltage
    2.4VDC
  • Contact/Output Supply Type
    DC
  • Relay Action
    MOMENTARY
  • Coil Voltage (DC)
    24V
    Random
  • Contact (DC) Max Power Rating R Load
    30W@110VDC
  • Length
    15mm