  • TXS2-24V-1
TXS2-24V-1
advertisement
Manufacturer No:
TXS2-24V-1
Manufacturer:
Panasonic Electric Works
HK JDW NO:
590-TXS2-24V-1
Package:
Datasheet:
Description:
PEW Cat. ID: TXS2-24V-1 / Signal-Relay, 2-Form-C, Single side stable, PC board
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
TXS2-24V-1
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Contact Material
    Silver Palladium (AgPd), Gold (Au)
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Weight
    2g
  • Operating Temperature
    -40°C~70°C
  • Packaging
    Tube
  • Series
    TX-S
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    8
  • ECCN Code
    EAR99
  • HTS Code
  • Reference Standard
    BSI; UL
  • Termination Style
    PC Pin
  • Body Length or Diameter
    15mm
  • Body Breadth
    7.4 mm
  • Physical Dimension
    15mm x 7.4mm x 8.2mm
  • Contact Resistance
    100mOhm
  • Insulation Resistance
    1000000000Ohm
  • Contact Voltage(DC)-Max
    110V
  • Electrical Life
    200000 Cycle(s)
  • Contact Form
    DPDT (2 Form C)
  • Relay Type
    General Purpose
  • Coil Resistance
    8.3kOhm
  • Operate Time
    5ms
  • Coil Voltage
    24VDC
  • Coil Type
    Non Latching
  • Switching Voltage
    10VDC -Max
  • Coil Current
    2.9mA
  • Release Time
    5 ms
  • Contact (DC) Max Rating R Load
    1A@110VDC
  • Must Operate Voltage
    19.2VDC
  • Contact Rating (Current)
    10mA
  • Must Release Voltage
    2.4VDC
  • Contact/Output Supply Type
    DC
  • Coil/Input Supply Type
    DC
  • PCB Hole Count
    8
  • Seal Rating
    Sealed - Fully
  • Dielectric Strength Between Open Contacts
    750 Vrms
  • Input Switching Control Type
    Random
  • Dielectric Strength Between Coil and Contacts
    1800 Vrms
  • Contact (DC) Max Power Rating R Load
    30W@110VDC
  • Body Height
    8.2mm
  • Length - Termination
    0.0035 inch